Novinky

Trio Aperto: Štědroň, Spilka, Zámečník, Bednařík, Dlask

7. prosince 2020 v 19.00, online z vily Löw-Beer

Ensemble Opera Diversa se s ohledem na současnou situaci přesouvá do online prostoru a uvádí stream komorního koncertu přenášeného z působivých prostor Löw-Beerovy vily.

Na koncertě se představí dechové uskupení Trio Aperto, ve složení hoboj, klarinet a fagot. V jejich podání zazní díla výhradně brněnských autorů, mnohá psaná na míru tělesu. Vzhledem k neuskutečnění orchestrálního koncertu z řady hudebních inventur byla tomuto komornímu, avšak plnohodnotnému programu svěřena role „brněnské hudební inventury komorně“.

PROGRAM:

MILOŠ ŠTĚDROŇ: Affetti Banalissimmi (2018)

DALIBOR SPILKA: Rozmarné léto (1984)

EVŽEN ZÁMEČNÍK: Tři grotesky (2006)

RADIM BEDNAŘÍK: Mikrosvěty IX (2020) PREMIÉRA

VOJTĚCH DLASK: Krapp-Trio (2015)

Stream koncertu zajišťuje agentura BIATEK.

Trio Aperto bylo založeno na půdě Moravského divadla Olomouc v roce 2014. Soubor ve složení Barbora Šteflová – hoboj, Jan Charfreitag – klarinet, Pavel Horák – fagot se zaměřuje na českou soudobou tvorbu a to zejména na skladby třetí čtvrtiny 20. století. Tento repertoár vychází především z bádání hobojistky Barbory Šteflové, která v rámci své dizertační práce vytvořila katalog českých hobojových skladeb právě tohoto období. Trio také aktivně oslovuje skladatele, na svém kontě má několik premiér skladeb českých autorů a pravidelně natáčí premiérové nahrávky pro Český rozhlas. Českou soudobou hudbu propaguje na tuzemských festivalech (Concentus Moraviae, Setkávání nové hudby +, Dny soudobé hudby, Poláčkovo léto v Rychnově nad Kněžnou, Festival Harriet Parish v Žamberku, Forfest Kroměříž). V roce 2019 získalo trio 3. cenu na mezinárodní soutěži komorních souboru AEMC Montecassiano, spojenou s koncertem v italském městě Campregheri. V roce 2020 soubor účinkoval na festivalu L’altra stagione v italském Porto Recanati, v červnu 2020 se aktivně účastnil online konference AEMC Conference of music, communication and performance.

Koncert se uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Brna.