17. června 2025, 19:00, kaple Káznice na Cejlu, Brno
Ad manus je dramaturgicky originálním konceptem v rámci celoročního koncertního provozu souboru. Název je latinským překladem slov „do rukou“: symbolicky tematizuje tichost a meditaci, vyzývá ke zklidnění a hledá vnitřní harmonii. V rámci večera zazní hudba ukrajinského autora Valentyna Silvestrova, premiéra revidované verze kytarového kvartetu rezidenčního skladatele – a protentokrát také interpreta – Ondřeje Kyase, sborové dílo Jamese MacMillana zkomponované k pohřbu královny Alžběty II. a skladba americké autorky Caroline Shaw, jež inspirovala pojetí celého večera. Poprvé bude orchestr Ensemble Opera Diversa dirigovat Patrik Buchta, jeden ze sbormistrů přidruženého a přítomného sboru Ensemble Versus.
Aktuální informace najdete na facebookové události.
PROGRAM:
James MacMillan: Who Shall Separate Us? pro sbor (2022) ČESKÁ PREMIÉRA
Valentyn Silvestrov: Tichá hudba pro smyčcový orchestr (2002)
Ondřej Kyas: Kytarový kvartet (2025) PREMIÉRA
Caroline Shaw: To the Hands pro sbor a smyčce (2016) ČESKÁ PREMIÉRA
ÚČINKUJÍCÍ:
Ondřej Kyas elektrická kytara
Ensemble Versus, sbormistři Vladimír Maňas a Patrik Buchta
Ensemble Opera Diversa, vedoucí orchestru Jan Bělohlávek
Patrik Buchta dirigent
Vstupné na koncert je dobrovolné, rezervace místa je možná přes facebookové zprávy, případně na e-mailu ensemble@operadiversa.cz.
Ensemble Versus vznikl v roce 2003 jako komorní sbor studentů Filozofické fakulty Masarykovy univerzity, v roce 2009 se stal součástí brněnského sdružení hudebníků Ensemble Opera Diversa. Sbor založil Vladimír Maňas, řídí jej společně se sbormistrem Patrikem Buchtou. Ensemble Versus od svého počátku působí pod záštitou Ústavu hudební vědy FF MU. V tematických programech duchovní hudby 16. a 17. století vystupuje se specializovanými instrumentálními soubory (Capella Ornamentata, Castello in aria, Musica figuralis). Repertoár sboru je soustředěn na duchovní hudbu 16. a 20. století a na duchovní díla současných skladatelů. Muzikologické zázemí umožňuje sboru provádět renesanční skladby ve vlastních transkripcích, rovnocenné místo v repertoáru mají také skladby vzniklé na objednávku sboru. Kromě vlastních vystoupení se sbor podílel na řadě větších, vokálně-instrumentálních projektů, tradičně také s diversním orchestrem (premiéra kantáty Duše pout Emilie Hany Škarkové, premiéra Chrámového koncertu Petera Grahama, Te Deum laudamus a Magnificat Ondřeje Kyase nebo české premiéry Misericordia Lukáše Borzíka a Da pacem, Domine Pēterise Vaskse).


Patrik Buchta (1998) vystudoval obor dirigování sboru na Janáčkově akademii múzických umění v Brně (2017–2023). Na brněnské konzervatoři si zároveň rozšiřuje vzdělání ve hře na varhany (2020 – dosud). Na Cyrilometodějském gymnáziu a střední odborné škole pedagogické v Brně působí v dívčím pěveckém sboru Cantate (2017 – dosud) a na Ústavu hudební vědy při filozofické fakultě Masarykovy univerzity ve smíšeném sboru Ensemble versus (2023 – dosud), kde se zaměřuje na díla soudobé duchovní hudby. Založil a vedl Chrámový sbor Šlapanice (2014–2024) a nyní též působí jako zpěvák a asistent sbormistra v Českém sbormistrovském sboru (2023 – dosud). Spolupracoval i s dalšími sbory, jako je Vox iuvenalis při VUT v Brně, Choirchestra, Bohemiachor, Schola brněnské mládeže, Smíšený sbor JAMU. Zúčastnil se několika sbormistrovských kurzů pod vedením našich i zahraničních lektorů (Andrea Brown, Václav Luks, Jaroslav Brych, Miriam Němcová, Josef Surovík atd.). Se sbory Cantate a s Vachovým sborem moravských učitelek se úspěšně zúčastnil několika mezinárodních soutěží (např. Evropský festival mladých v belgickém Neerpeltu, Svátky písní Olomouc, Slovakia Cantat atd.). Vedle sbormistrovské činnosti působí jako liturgický varhaník ve farnosti Nanebevzetí Panny Marie ve Šlapanicích a v minoritském chrámu sv. Janů v Brně.
