Dandelion

17. dubna 2023 v 19:00, sál č. 6 v Místodržitelském paláci v Brně

Více informací najdete průběžně na facebookové události.

Ze spolupráce souboru Ensemble Opera Diversa se slovenským houslovým virtuosem Milanem Paľou vzešlo přes deset společných koncertních projektů a zvukových nahrávek. Tato součinnost započala v roce 2015 uvedením skladby Concerto funebre pro housle a smyčce německého skladatele Karla Amadea Hartmanna. Od tohoto momentu se v této synergii pravidelně realizuje minimálně jeden brněnský koncert ročně, na nichž ve společné interpretaci zazněly mj. světové nebo české premiéry skladeb Adriána Demoče, Františka Gregora Emmerta, Heinze Karla Grubera, Jevgenije Iršaie, Mariana Lejavy, Pascala Manolia, Alexandra Moyzese a Miloše Štědroně. Mimo hranice města Brna Diversa a Paľa vystoupili na festivalech Forfest a Svatováclavský hudební festival. Společnými silami byly v produkci Pavlík Records pořízeny nahrávky skladeb dříve zmíněných autorů, tak Roberta Schumanna nebo Ludwiga van Beethovena. Tuto bohatou spolupráci rozšířil loňský komorní diptych světových premiér pro sólové housle od Adriána Demoče a Jany Kmiťové, stejně jako dušičkový recitál houslisty s jeho uměleckou i životní partnerkou, klavíristkou Katarínou Paľovou. Na sólovou linii navazuje i tento program s premiérou kompozice kanadsko-americké skladatelky Lindy Catlin Smith, jež dílo napsala z podnětu interpreta večera.

Program:

Linda Catlin Smith: Dandelion pro sólové housle (2022) PREMIÉRA

Účinkují:

Milan Paľa – housle

Vstupné na koncert je dobrovolné.

Milan Paľa (*1982) je původem slovenský houslista žijící v Brně a jedna z nejvýraznějších postav dnešní hudební scény. Je typem erudovaného a přemýšlivého interpreta, který jde vlastní cestou: zatímco jiní hudebníci staví kariéru
na několika skladbách, on studuje stále nová díla. Neuvažuje přitom v zavádějících kategoriích a všem skladatelům přisuzuje stejné právo na to, aby jejich hudba zněla, přistupuje k nim s pokorou a odhodláním prokázat účin jejich tvůrčích výpovědí. Dnes je vyhledávaným interpretem nových děl, který má za sebou velké množství premiér skladatelů světových (mj. Guillou, Dusapin, Tüür, Kõrvits, Sirodeau), českých a slovenských (Emmert, Iršai, Lejava, Demoč, Kmiťová ad.). Přestože je jeho repertoár značně široký a zasahuje do všech období od baroka po současnost, jeho doménou zůstává hudba 20. a 21. století, kterou prezentuje na prestižních pódiích (ISCM World New Music Days, Festival Messiaen au Pays de la Meije, Muzički Biennale Zagreb, Pražské jaro nebo Melos-Étos). Nebývale rozsáhlá, kvantitativně a obsahově unikátní je jeho diskografie vydávaná u Pavlík Records. Hraje na housle Omayra z dílny Bronislava a Jana Bursíkových.

Foto: Marek Olbrzymek

Recenzi, kterou pro Brno – město hudby napsal Lukáš Pavlica, si můžete přečíst zde.