Krajina jako hudba: koncert s Ivou Bittovou a OK Percussion Duo

2. června 2021 v 19:00, zahrada vily Löw-Beer

Více informací najdete na facebookové události.

Ensemble Opera Diversa se spolu s jedinečnými sólisty vrací před živé publikum! Koncertem s názvem Krajina jako hudba zahajuje linii diversních orchestrálních produkcí pod (polo)otevřeným nebem. Název koncertu, který v diversní historii zazněl už v roce 2013 se nyní vrací s obměněným repertoárem, který spojitosti s krajinou propůjčuje zcela odlišné rozměry. V programu sestaveném z osvědčených hudebních kusů i premiérové skladby Miloše Štědroně se spolu s orchestrem představí také zpěvačka Iva Bittová, akordeonistka Žaneta Vítová a OK Percussion Duo.

Na programu zazní skladba Orawa uzavírající volný cyklus Tatry Wojciecha Kilara, v němž jsou skladby inspirovány polskými horami. Jde o dynamickou skladbu kombinující minimalistické a folklorní prvky ukryté v jednoduché melodii doplněné výraznými rytmickými útvary. Následuje skladba Vlny podle Karla Miloty, ve které se autor Vojtěch Dlask popasoval s permutační poesií za totality umlčovaného českého básníka. Milotovy verše plynoucí často v příkrém dialogu s hudbou zazpívá Iva Bittová, sólového akordeonového partu se zhostí Žaneta Vítová. Ve své premiéře následně zazní skladba Canti diversi insieme, sestávající z osmi (nejen) tanečně laděných částí, kterou skladatel Miloš Štědroň zkomponoval právě pro účinkující OK Percussion Duo. Večer zakončí Folk Songs Luciana Beria opět v podání Ivy Bittové a instrumentálního souboru. Jedenácti lidovým skladbám nejrůznějšího původu autor vetknul novou rytmickou a harmonickou interpretaci a tento cyklus věnovaný zpěvačce Cathy Berberian vydal dokonce ve dvou verzích doprovodu – sedmičlenného instrumentálního ansámblu (tato verze zazní také na koncertě) a orchestru.

PROGRAM:
WOJCIECH KILAR: Orawa pro smyčce (1986)
VOJTĚCH DLASK: Vlny podle Karla Miloty pro sólový hlas, akordeon a smyčce (2006/2018)
MILOŠ ŠTĚDROŇ: Canti diversi insieme pro perkuse (2020) PREMIÉRA
LUCIANO BERIO: Folk Songs pro mezzosoprán a instrumentální ansámbl (1963–1964)

zpěv Iva Bittová
akordeon Žaneta Vítová
OK Percussion Duo (Martin Opršál a Martin Kleibl)
orchestr Ensemble Opera Diversa
diriguje Gabriela Tardonová

Koncert proběhne venku, v zahradě vily. Kapacita hlediště proto není omezena a v platnosti zůstávají všechny rezervované vstupenky (i ty nad limit 50 diváků). Na koncert je možné dorazit také bez předešlé rezervace, na místě Vás však poprosíme o uvedení jména a kontaktu pro případné trasování.


Pro všechny diváky pak platí povinnost prokázat se jednou ze tří podmínek pro vstup, aby bylo vše v pořádku.
Děkujeme a těšíme se na vás!

Koncert proběhne za veškerých aktuálních protiepidemických opatření. Lístky je možné rezervovat předem výhradně pomocí tohoto formuláře, ve kterém také naleznete vše podstatné. Vyplnění formuláře slouží k rezervaci jedné vstupenky vázané na jméno diváka. Rezervované vstupenky je zapotřebí vyzvednout před koncertem v čase 18:00–18:40, neprodané kusy poté budou v prodeji na místě před začátkem koncertu.

Pro bezpečnou a bezproblémovou účast na koncertě je nutno splnit jednu ze tří standardních podmínek:

  • Mít platný test s negativním výsledkem, a to klinicky provedený POC antigenní test, u něhož není výsledek starší než 72 hodin nebo PCR test, jehož platnost nepřesáhla 7 dní. Je zapotřebí, aby bylo potvrzení výsledku testu z konkrétního testovacího místa, nikoliv pouze výsledek samotestu.
  • Prokázat se dokladem o očkování, přičemž uplynulo alespoň 21 dní od aplikace 1. dávky.
  • Předložit lékařský doklad o prodělání nemoci Covid-19, od kterého neuplynulo více než 180 dní.

(dětem do 18 let stačí potvrzení negativního testu ze školy);
(výše zmíněné podmínky se nevztahují na děti do 6 let)

Podmínky a veškerá pravidla upravíme dle měnících se aktuálních opatření.

Cena vstupenek: 150,- základní / 80,- snížené (senioři, studenti) / 50,- studenti hudebních oborů.

V případě nepříznivého počasí se koncert přesouvá do interiéru vily Löw-Beer.

Koncert se uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Brna.