Magnum mysterium

Miloš Štědroň: Magnum mysterium
Sacra et profana de vita Gregori Mendeli / Světské a posvátné ze života Gregora Mendela

Nová komorní opera Miloše Štědroně, inspirovaná životem J. G. Mendela, zakladatele genetiky a jednoho z nejvýznamnějších světových vědců. V premiéře ji uvede brněnský soubor Ensemble Opera Diversa při příležitosti 200. výročí Mendelova narození.

Miloš Štědroň, skladatel a muzikolog, a také letošní jubilant, který je autorem hudby mj. i k populární Baladě pro banditu, zkomponoval tento operní apokryf na vlastní libreto, v němž spojuje fiktivní komentáře se skutečnými událostmi a texty ze života pozdějšího starobrněnského opata. Tato vícevrstevnatost se odráží jak v nadsázce samotného děje, tak i v hudebním uchopení látky. Promluvy postav se vesměs odvíjejí v ironizující rovině včetně typické Štědroňovy úsečně lakonické hudební řeči. V kontrastu s tím je J. G. Mendel jedinou vážnou postavou, jejímž protějškem je zde v duchu barokní opery a oratoria také role svědka (testo – historicus).

Miloš Štědroň byl požádán o kompozici nové opery v souvislosti s blížícím se Mendelovým výročím na základě dlouholeté spolupráce s Ensemblem Opera Diversa (Věc Cage 2010, Palackého truchlivý konec 2013, Chameleon 2015).

Tento renomovaný soubor, který se nedávno dočkal ocenění na festivalu Opera 2022 za významný přínos v hudebním divadle, operu letos zahraje ve světových premiérách celkem třikrát: 26. 6. v Brně (Co.Labs), 21. 7. v Mendelových rodných Hynčicích a do třetice 24. 7. opět v Brně, v rámci Festivalu Mendel. Při brněnských představeních zazní spolu s operou Magnum mysterium v novém nastudování také Palackého truchlivý konec, což je dílo podobného charakteru podle hry Huberta Krejčího, snad jen komičtěji laděné.

Realizační tým

Obsazení

  • Historicus | Lysenko: Tomáš Krejčí
  • Johan Gregor Mendel: Aleš Janiga
  • Anselm Rambousek | Janáček: Michal Robotka
  • Frau Čučka (baba z Brna 1): Lucie Kašpárková
  • Frau Meier (baba z Brna 2): Jana Vondrů

Fotografie z představení

Magnum mysterium v Událostech Brno

https://www.facebook.com/udalostibrno/videos/1073384039940502