Manželské miniopery

Fotografie z představení Manželské miniopery

Premiéra 25. 11. 2021, divadlo Kolárka, Blansko

Loupežnická nevěsta, Zpívající ženich, Muž a žena v loďce a Listonoš

Pod názvem cyklu Manželské miniopery (vznik 2006/2007) z per „diversních“ autorů Ondřeje Kyase (hudba) a Pavla Drábka (libreto) se skrývají čtyři krátké miniopery – čtyři příběhy. Jmenují se Loupežnická nevěsta, Zpívající ženich, Muž a žena v loďce a Listonoš (celým názvem Listonoš, Mortierové a krytí plemenné kočky). Libreta minioper Loupežnická nevěsta a Zpívající ženich vycházejí z japonských frašek kjógen, libreto Muže a ženy v loďce vychází z příběhu japonského umění rakugo. Podle autora však nejsou libreta „žádná exotika“ – jakkoli jsou původem z Japonska, na samotných příbězích nic japonského není a jsou zasazené do českých končin, miniopera Listonoš do Francie. Současného provedení se režijně ujala Kateřina Křivánková.

Cyklus Manželské miniopery je původně napsán pro tři zpěváky (soprán, tenor, basbaryton) a čtyři nástroje (housle, viola, klarinet, fagot). Tento titul měla Ensemble Opera Diversa několik let ve svém repertoáru (podle dostupných informací se inscenace oficiálně poprvé hrála v roce 2011 a na repertoáru byla až do roku 2017) v režii Tomáše Studeného.

Premiéra proběhla ve čtvrtek 25. listopadu 2021 od 19:00 v divadle Kolárka v Blansku, další informace najdete také na facebookové události.

Další plánovaná repríza proběhne o den později, v pátek 26. listopadu od 19:30 v brněnském CO.LABS (bývalý BuranTeatr), a to v rámci společného japonského večera s fraškami Divadla kjógen, více na facebookové události.

Realizační tým

Obsazení

  • Lucie Kašpárková soprán
  • Aleš Janiga baryton
  • Jakub Tuček tenor
  • Marek Řihák baryton

Hrají


„Jéde, jéde poštovský panáček! Během své cesty potká spoustu lidí, zabloudí do různých končin, míst a příběhů. Bude svědkem příběhů lidí, jejichž vztah je jako loďka a jen oni jsou jejími kormidelníky. Někdy přijde bouře, jindy vysvitne slunce, někdy je cílem manželský přístav, jindy zase dno oceánu. A je to normální. Je však normální o vztazích (a ve vztazích) operně zpívat? Soubor Ensemble Opera Diversa tvrdí, že ano! A neplují na žádné loďce, ale rovnou na pohovce! Pozor, jéde, jéde…

Manželské miniopery nám reflektují, že ve vztahu s druhým člověkem je naprosto normální, že dochází k občasnému pnutí, pochybnostem, konfliktům nebo například vztahovému vyhoření. Je však dobré vychladnout, nechat si vše projít hlavou a až poté jednat. Tyto miniopery vypráví příběhy lidí a jejich vztahů, pro které daná situace v danou chvíli nemusí být příjemná anebo je dokonce zraní. Za dvacet pět let však tyto příběhy vykládají svým známým jako úsměvné historky, s velkou nadsázkou a humorem.  Lidské vztahy jsou zkrátka různorodé a nikdy nevíme, co nás může v životě potkat. A lidské cesty také, což potvrzuje i minioperní pošťák, který snad zabloudil až z dalekého Japonska. Podaří se mu splnit úkol a doručit vše, co má?“

– režisérka Kateřina Křivánková

Vstupenky na premiéru 25. listopadu v Blansku zakoupíte na stránkách divadla Kolárka, cena je 100 Kč.

Vstupenky na večer s Divadlem kjógen koupíte zde, základní cena je 240 Kč.

Zalíbilo se vám naše originální lůžko s japonskou matrací futon a chtěli byste si pořídit podobný kousek? Neváhejte a vybírejte na Nejfuton!

Fotografie z představení

Představení se uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva kultury a Státního fondu kultury ČR.