Palackého truchlivý konec

Miloš Štědroň: PALACKÉHO TRUCHLIVÝ KONEC.
Komorní opera podle hry Huberta Krejčího (obnovené nastudování).

Fantasmagorická upíří vize “otců českého národa” a ideových zakladatelů českého státu je především vítanou příležitostí, jak s ironickou nadsázkou demytizovat nacionální dějinné poučky.

Tato groteskní fraška vychází z útvaru malých oper, jaké psal v 60. letech Josef Berg. Autorem loutkové hry, ze které vychází libreto, je Hubert Krejčí a tvůrcem opery je skladatel a muzikolog Miloš Štědroň, známý nejširší veřejnosti hudbou k Baladě pro banditu.

Vznikl tak průsečík pozoruhodných uměleckých osudů a náhledů na hudbu, operu a svět kolem nás v nečekaných souvislostech a s navýsost potřebným humorem a nadhledem. Inspirace loutkovým divadlem je také výrazným prvkem scénického ztvárně- ní, kdy pětice interpretů rozehrává více než dvojnásobné množství postav a navíc nepostradatelný operní chór. Všechno dění nevybíravě komentuje ve svých vstupech rappující Kašpárek, čímž se dospěje k vyústění, že buď jak buď, „vlastenec nemůže býti upírem!“ a proti rozvratným intelektuálským živlům musí národ sobě založit “novou a očistnou instituci.”

Premiéra 26. 6. 2022, CO.LABS, Brno

Realizační tým

Obsazení

  • Paní Palacká: Jana Vondrů
  • Služka: Lucie Kašpárková
  • Rieger, Sabina, Pošťák, Komorník: Tomáš Krejčí
  • Kašpárek, Fr. Josef I., Kopetzky, Palacký jr.: Michael Robotka
  • Drákula, Palacký: Aleš Janiga

Teaser

Fotografie z představení