Recitál Rusko-Rusko

14. května 2019 v 19.00, Sál Konventu Milosrdných bratří v Brně

Společný recitál Ivany a Jána Rusko: Faix, Haas, Novák, Slavický, Špilák

Recitál Ivany Rusko jako již renomované evropské operní pěvkyně byl jedním z prvních komorních diversních projektů a zároveň návratem k diversním kořenům, protože Ivana Rusko (rozená Krejčiříková) byla jednou z prvních primadon v historii souboru. V roce 2014 vystoupila Ivana Rusko ve společném recitálu s barytonistou Alešem Janigou, po pěti letech se v Brně představí znovu spolu se svým manželem Jánem Rusko a slovenským klavíristou Matejem Arendaríkem, a to v průřezovém česko-slovenském programu od Nováka po Špiláka. 

Ivana Rusko (soprán) a Ján Rusko (tenor)
Matej Arendarík, klavír

Program

Ladislav Faix: Slovenské zbojnícke piesne, výběr z cyklu

Pavel Haas: Sedm písní v lidovém tónu pro soprán a klavír (1940)

Vítězslav Novák: Erotikon, šest písní pro hlas a klavír (1912)

Klement Slavický: Ej, srdenko moje pro ženský hlas a klavír (1954)

přestávka

Peter Špilák: Len jeden rok (2019, česká premiéra)

Vstupné na místě 150,- / 80,-

foto: Michal Paraska

Česká sopranistka Ivana Rusko (rozená Krejčiříková) studovala zpěv na Konzervatoři v Brně u Ireny Sobolové-Hýlové a na VŠMU v Bratislavě u Hany Štolfové-Bandové a Magdalény Blahušiakové. Na operní scéně debutovala rolí Hraběnky (Figarova svatba) v košické opeře. Po dvou letech v Operním studiu v Curychu byla angažována do ansámblu curyšské opery.

Od roku 2016 je Ivana Rusko sólistkou opery v Kolíně nad Rýnem, kde se představuje v hlavních rolích lyrického a mladodramatického oboru: Musetta (Bohéma), Liu (Turandot), Marzelline (Fidelio), Donna Elvíra (Don Giovanni), Female Chorus (Zneuctění Lukrécie), Rosalinde (Netopýr), Ellen Orford (Peter Grimes) a v sezóně 2019/2020 ji čeká debut v rolích Mimi (Bohéma) a Michaela (Carmen). Je také žádanou koncertní pěvkyní, pravidelně vystupuje v KKL Luzern, hostovala v Tonhalle Zürich, Casino Bern a Philharmonie Köln. Mezi její široký repertoár patří díla G. F. Händela, J. S. Bacha, F. Mendelssohna, C. Saint-Saënse, A. Dvořáka, L. Janáčka a dalších.

Ján Rusko absolvoval obor hudební pedagogika a estetika na Univerzitě Mateja Bela v Banské Bystrici. Poté studoval zpěv na Umělecké akademii v Bratislavě u Magdalény Blahušiakové a navštěvoval mistrovské kurzy, mezi jinými též u Petera Dvorského. V létech 2011 až 2013 vystupoval jako člen Mezinárodního operního studia v Curychu.

Od roku 2008 do 2011 působil v angažmá na Slovensku ve Státním divadle v Košicích a ve Státní opeře v Banské Bystrici, kde vytvořil lyrické, komické a charakterové role pro tenor: Gonzalve (Španělská hodinka), Lenskij a Triquet (Evžen Oněgin), Vašek (Prodaná nevěsta), Abbé z Chazeuil (Adriana Lecouvreur), Arthur a Norman (Lucia di Lammermoor), Goro (Madama Butterfly), Remendado (Carmen), Spoletta (Tosca), Gaston (La Traviata), Monostatos (Kouzelná flétna), Don Curzio (Figarova svatba) a Bastien (Bastien a Bastienka), Alibaba (Indigo a čtyřicet loupežníků) a Bondy (Vévodkyně z Chicaga). V sezóně 2013/14 debutoval v Divadle Biel v roli Alfréda v operetě Netopýr. V současné době působí jako svobodný umělec. K základu jeho repertoáru patří především role charakterního tenorového oboru, ale i množství písňové, koncertní a duchovní tvorby.

Program koncertu ke stažení zde:

Tisková zpráva: