CD Nicolaus Zangius: Cantiones sacrae

Nicolaus Zangius, Cantiones sacrae
Nicolaus Zangius, Cantiones sacrae

Komorní sbor Ensemble Versus, součást Ensemble Opera Diversa, vydal své první CD s titulem Nicolaus Zangius: Cantiones sacrae.

Nicolaus Zangius, Cantiones sacrae
CD Nicolaus Zangius, Cantiones sacrae

Komorní sbor pro duchovní hudbu Ensemble Versus realizoval v roce 2017 své vůbec první CD, věnované dílu málo známého renesančního skladatele Nicolause Zangia (cca 1570–1617). Na počátku 17. století se původem německý hudebník Zangius stal titulárním služebníkem císaře Rudolfa II., ale také kapelníkem moravského zemského hejtmana Karla z Lichtenštejna. Styky záhy navázal i s Žerotíny a Bruntálskými z Vrbna, kterým dedikoval své skladby.

Ensemble Versus, především ve spolupráci se souborem historických dechových nástrojů Capella Ornamentata (umělecký vedoucí Richard Šeda), uskutečnil v uplynulých pěti letech řadu koncertů se Zangiovými pozoruhodnými motety, mimo jiné i přímo na místě jeho působení (Valtice, Náměšť nad Oslavou). Z této spolupráce pak vzešlo také CD, nahrané v průběhu roku 2017 v kapitulní síni bývalého premonstrátského kláštera v Brně-Zábrdovicích.

CD vychází s přispěním města Brna, Ministerstva kultury České republiky a Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně.

CD v ceně 250 Kč je k dostání na koncertech Ensemble Versus a Ensemble Opera Diversa, u diversní produkce si lze objednat jeho zaslání, viz kontakty Ensemble Opera Diversa.

Lze také zakoupit on-line prostřednictvím portálu CDmusic a v kamenné prodejně Široký dvůr na Loretánském náměstí v Praze. 

foto: Lenka Zlámalová