Site-specific minifestival Ensemble Opera Diversa

Logo Ensemble Opera Diversa
Logo Ensemble Opera Diversa

26. 10. – 2. 11. 2016

Na přelomu října a listopadu 2016 se brněnský soubor představuje v různých podobách na několika méně známých či otřelých místech Brna

V převážně činoherní a vážné rovině se nesou úvodní dvě Drábkovy hry Everyman čili Kdokoli a Leviatan, pro které napsal Ondřej Kyas několik písní v komorní úpravě. Protože diversní minifestival si dává za cíl prozkoumat neobvyklá prostředí, tyto hry v režii Tomáše Studeného budou uvedeny v podzemních prostorách Labyrintu pod Zelným trhem v Brně 26. října.

Na 29. října je připravena premiéra komorní celovečerní opery Ondřeje Kyase na libreto Pavla Drábka s názvem Čaroděj a jeho sluha, napsaná na míru třem protagonistům, vstupujícím do několika rolí. Lucie Kašpárková je skutečná prima donna Ensemble Opera Diversa, nyní však již, stejně jako její kolegové Jan Šťáva a Ondřej Koplík, etablovaná na domácích operních scénách. Poprvé se v roli diversního režiséra představí Kristiana Belcredi, autorkou scénografie je stejně jako v případně všech předchozích diversních produkcí Sylva Marková. Zásluhou studentského projektu Ztichlé budovy se z tovární budovy MEZ v Brně-Židenicích stala pozoruhodná příležitostná hudební scéna, v případě opery Čaroděj a jeho sluha budou velkorysé prostory bývalé továrny využity k arénovému uspořádání hlediště a celkově atypickému prostorovému řešení.

Velice emotivní 14. symfonii Dmitrije Šostakoviče uvedl Ensemble Opera Diversa už v listopadu loňského roku v Domě umění. Poslední říjnový den roku 2016 však Šostakovičovy písně o smrti zaznějí poprvé v unikátních a syrových prostorách kaple bývalé káznice na Cejlu. Sólových partů se zhostí opět Lucie Kašpárková a Jan Šťáva, Ensemble Opera Diversa a OK Percussion Duo diriguje Gabriela Tardonová.

Minifestival završí provedení Requiem, jednoho z nejkrásnějších děl Adama Michny z Otradovic, a to v den Památky všech věrných zemřelých. Komorní sbor Versus vystoupí spolu s hráči na historické nástroje ze souboru Ritornello pod vedením Michaela Pospíšila v nedávno nově zpřístupněném kostele sv. Josefa na Josefské ulici.

Vstupenky v předprodeji TIC Brno, rezervace možné přes email ensemble@operadiversa.cz

26. 10., 21.00 Labyrint pod Zelným trhem, Brno

Drábek | Kyas: Everyman čili Kdokoli & Leviatan

Dvě hry o věčném moři. Diversní průzkum brněnského podzemí

29. 10., 17.00 MEZ Židenice, Jílkova 126, Brno

Kyas | Drábek: Čaroděj a jeho sluha (premiéra opery)

Strašidelná operní pohádka. Unikátní tovární prostor, výjimečné obsazení (Kašpárková, Koplík, Šťáva)

31. 10., 19.00 Káznice, kaple, Bratislavská 68, Brno

Dmitrij Šostakovič: 14. symfonie

Bývalá vězeňská kaple se socialistickými freskami a v ní hořcehořký Šostakovič

více

2. 11., 20.45 Kostel sv. Josefa, Josefská ulice, Brno

Adam Michna z Ottradovic: Requiem a jiná díla

Michnova zádušní mše na Dušičky v podání souborů Ritornello a Versus

Site-specific minifestival pořádá Ensemble Opera Diversa ve spolupráci s TIC Brno.