Čaroděj a jeho sluha

Čaroděj a jeho sluha

Premiéra 29. 10. 2016

Opera pro tři figury a dveře do pekel a zpět

Čaroděj a jeho sluha je strašidelná pohádková opera podle stejnojmenné bretaňské pohádky ze sbírky Keltské pověsti a pohádky: Bretaň, díl 1, jak je sesbíral François-Marie Luzel (Brno: Zvláštní vydání, 1996). Chudá matka a její syn Efflam trpí bídou, a proto se Efflam na rok za zvláštních podmínek uváže do služby k tajemnému pánovi. Až tam mu dochází, k čemu se upsal. „Bída a nouze | zoufalé dohání | do tenat náhody“ – a Efflam se do osidel Čaroděje zaplétá ještě hlouběji. Na jednu stranu získá kouzelné schopnosti a těch rád a hojně užívá, zato na stranu druhou prohlubuje dluh a zahrávání s temnými silami si vybírá své oběti – a to nejen na něm samotném, ale i na jeho nejbližších. Podaří se Efflamovi vyváznout ze zajetí a přestat „dál roztáčet kolo zadlužení“?

Tajemný a napínavý příběh vyprávěný a hraný v bezprostřední blízkosti diváků provází řada iluzionistických a pyrotechnických triků. V pořadí pátá celovečerní opera Ondřeje Kyase a Pavla Drábka je napsaná jako virtuózní trojkoncert na míru Lucii Kašpárkové, Ondřeji Koplíkovi a Janu Šťávovi, kteří vstupující v několika rolích. Jako vypravěči vystoupí zkušení diversní sólisté Pavla Radostová, Jakub Tuček a Aleš Janiga.

Libreto: Pavel Drábek

Hudba: Ondřej Kyas

Režie: Kristiana Belcredi

Scénografie: Sylva Marková

Dirigentka: Gabriela Tardonová

Obsazení:

Lucie Kašpárková Matka

Ondřej Koplík Syn

Jan Šťáva Čaroděj

Pavla Radostová, Jakub Tuček, Aleš Janiga vypravěči

Iveta Krulová příčná flétna, Pavel Horák fagot, Emil Machain bicí nástroje, Jan Bělohlávek housle, Iva Kalusová violoncello, Žaneta Vítová akordeon, Jitka Houfová klavír

dsc_4496
dsc_4473
dsc_4532
dsc_4467
dsc_4549
dsc_4506

Uložit