Kyas | Drábek: Čaroděj a jeho sluha (premiéra opery)

29. 10., 17:00, bývalá tovární hala MEZ Židenice, Jílkova 126, V. patro

Srdečně Vás zveme na premiéru nové autorské opery Pavla Drábka a Ondřeje Kyase do netradičních prostor MEZ v Židenicích. V továrně, kde se v 50. letech vyráběly elektromotory, Vás očaruje Ensemble Opera Diversa.

Již tuto sobotu. Zde je malá ochutnávka…

 

dsc_4473

dsc_4532

 

dsc_4496

dsc_4467

dsc_4549

dsc_4506

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čaroděj a jeho sluha je strašidelná pohádková opera podle stejnojmenné bretaňské pohádky ze sbírky Keltské pověsti a pohádky: Bretaň, díl 1, jak je sesbíral François-Marie Luzel (Brno: Zvláštní vydání, 1996). Chudá matka a její syn Efflam trpí bídou, a proto se Efflam na rok za zvláštních podmínek uváže do služby k tajemnému pánovi. Až tam mu dochází, k čemu se upsal. „Bída a nouze | zoufalé dohání | do tenat náhody“ – a Efflam se do osidel Čaroděje zaplétá ještě hlouběji. Na jednu stranu získá kouzelné schopnosti a těch rád a hojně užívá, zato na stranu druhou prohlubuje dluh a zahrávání s temnými silami si vybírá své oběti – a to nejen na něm samotném, ale i na jeho nejbližších. Podaří se Efflamovi vyváznout ze zajetí a přestat „dál roztáčet kolo zadlužení“?

Tajemný a napínavý příběh vyprávěný a hraný v bezprostřední blízkosti diváků provází řada iluzionistických a pyrotechnických triků. Opera je napsaná jako virtuózní trojkoncert na míru Lucii Kašpárkové, Ondřeji Koplíkovi a Janu Šťávovi, kteří vstupující v několika rolích. Jako vypravěči vystoupí zkušení diversní sólisté Pavla Radostová, Jakub Tuček a Aleš Janiga.

Režie: Kristiana Belcredi

Scénografie: Sylva Marková

Dirigentka: Gabriela Tardonová

Obsazení

Lucie Kašpárková Matka

Ondřej Koplík Syn

Jan Šťáva Čaroděj

Pavla Radostová, Jakub Tuček, Aleš Janiga vypravěči

Iveta Krulová příčná flétna, Pavel Horák fagot, Emil Machain bicí nástroje, Jan Bělohlávek housle, Iva Kalusová violoncello, Žaneta Vítová akordeon, Jitka Houfová klavír