PŘESUNUTO! Paprsky světla v brněnských parcích

AKCE BYLA Z DŮVODU NEPŘÍZNIVÉHO POČASÍ ODLOŽENA NA STŘEDU 26. KVĚTNA.

26. května v 18:00, 19:00 a 20:00, Björnsonův sad, Tyršův sad, Lužánky

Skladba Paprsky světla Martina Wiesnera, premiérovaná ve streamu z vily Löw-Beer 11. května, zazní také na „open air happeningu“, při němž se orchestr Ensemble Opera Diversa v páteční podvečer vydá na cestu napříč třemi brněnskými parky, aby všem kolemjdoucím i aktivně přihlížejícím alespoň částečně vrátil radost z tolik chybějící živé hudby – to vše pod širým nebem, bezpečně a distančně (a pouze za příznivého počasí).

Komorní smyčcový orchestr pod vedením Gabriely Tardonové budete moct vidět a slyšet:

– v 18:00 v Björnsonově sadě
– v 19:00 v Tyršově sadě
– ve 20:00 v Lužánkách

Více aktuálních informací najdete na facebookové události.

K programu:
Skladba Paprsky světla zkomponovaná mladým brněnským skladatelem Martinem Wiesnerem je téměř desetiminutovou kompozicí pro komorní smyčcový orchestr, v níž se útržky melodie, tvořené rafinovanými výrazovými prostředky a subtilními disonancemi spojují v jeden celek, plynulý tok zvukomalebné hudby. Napříč orchestrem prochází krátké, vzestupně i sestupně směřující vlny doplněné o zpestřující trylky, jejichž pestrá a proměnlivá dynamika podporuje dojem „vlnění“ světla, objevujícího se vždy jako náznak světelného paprsku v celkovém orchestrálním zvuku.

Brněnský skladatel a kytarista Martin Wiesner (*1985) je absolventem brněnské konzervatoře v oboru hra na kytaru ze třídy Vladislava Bláhy. Na konzervatoři dále studoval skladbu ve třídě Pavla Zemka-Nováka. Od roku 2011 studoval skladbu na Akademii múzických umění v Praze u Slavomíra Hořínky. Jeho bakalářskou skladbu Inter ferire pro smyčcové kvarteto a orchestr premiérovalo v roce 2015 Sedláčkovo kvarteto s Moravskou filharmonií Olomouc. Za skladbu získal řadu ocenění (v roce 2005 1. cenu v národní soutěži ZUŠ, v roce 2008 1. cenu v celostátní soutěži Generace za skladbu “V cukrárně”, a dále 3. ceny v mezinárodní skladatelské soutěži Generace. V roce 2012 za skladbu Slapení pro sólový basklarinet, v roce 2013 za Smyčcový kvartet č.2 a v roce 2014 za skladbu Dechový oktet.) Jako kytarista působil několik let jako člen Brněnského kytarového kvarteta BrnKK, nebo jako externista Národního divadla v Praze. Jako aranžér spolupracoval na mnoha projektech např. s Městským divadlem Brno, nebo s Pražskou komorní filharmonií. Mimo hudby artificiální je také autorem hudby k několika krátkým filmům a divadelním představením (Divadlo Kladno, MFF Karlovy Vary, …). 

„Ležím na zádech a pozoruji, jak úzkou štěrbinou mezi závěsy pronikají první sluneční paprsky a na zdi mého pokoje vytvářejí prapodivné obrazce, které se neustále proměňují, jemně pobleskují, mizí a zase se objevují. Po několika minutách, když se slunce schová zase za mrak, je po všem. Přehrávám si scénu ve své hlavě a přemýšlím, jak by to asi znělo…“ 

Martin Wiesner

Tisková zpráva:


Koncert se uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Brna.