VOYAGE: Mahler, Martinů, Montsalvage, Ravel

Recitál Lucie Hilscherové s Miroslavem Sekerou
25. května 2015 v 19.00, Reduta (Mozartův sál), Zelný trh 4, Brno

Po úspěšných recitálech Ivany Krejčiříkové Rusko, Aleše Janigy a Richarda Nováka představuje Ensemble Opera Diversa v Mozartově sále brněnské Reduty vynikající mezzosopranistku Lucii Hilscherovou. Tato výjimečná sólistka spolupracuje s Ensemble Opera Diversa již delší dobu, například v roli Dóry v opeře Pavla Drábka a Ondřeje Kyase Pickelhering 1607 aneb Nový Orfeus z Bohemie, ale také v koncertních projektech s díly Peterise Plakidise, Luciana Beria či Jana Nováka. Ve svém prvním brněnském recitálu Lucie Hilscherová vystoupí s renomovaným klavíristou Miroslavem Sekerou.

V pestrém programu pro střední hlas a klavír od konce 19. století po polovinu století dvacátého zaznějí písně s motivem putování či dobově příznačné exotiky. Písně potulného tovaryše jsou prvním cyklem, který Gustav Mahler (1860–1911) vytvořil. Inspirován sbírkou německé poezie Chlapcův kouzelný roh a pohnut nenaplněnou touhou napsal Mahler tento emotivní a melancholií prodchnutý cyklus na vlastní texty v osmdesátých letech 19. století. Maurice Ravel (1875–1937) vytvořil Dvě hebrejské melodie v roce 1914 na objednávku zpěvačky Alviny Alvi. Ta je také téhož roku za doprovodu skladatele uvedla v premiéře. Ve druhé polovině recitálu zaznějí Dvě písně na texty negerské poesie, které v roce 1932 zhudebnil Bohuslav Martinů (1890–1959), a Pět negerských písní z roku 1945 katalánského skladatele Xaviera Montsalvatge (1912–2002). Program doplňují dvě virtuozní klavírní etudy Ference Liszta a Bedřicha Smetany.

PROGRAM:

Maurice Ravel: Deux Mélodies Hébraïques (Kaddish, L’enigme éternelle)
Ferenc Liszt: Transcendentální etuda Chasse-neige č. 12
Gustav Mahler: Lieder eines fahrenden Gesellen (Wenn mein Schatz Hochzeit macht, Ging heut’ Morgen über’s Feld, Ich hab’ ein glühend Messer, Die zwei blauen Augen von meinem Schatz)přestávka –
Bohuslav Martinů: Dvě písně na texty negerské poesie (Ukolébavka, Touha)
Bedřich Smetana: koncertní etuda Na břehu mořském
Xavier Montsalvatge: Cinco canciones negras (Cuba dentro de un piano, Punto de Habanera, Chévere, Canción de cuna para dormir a un negrito, Canto negro)

OBSAZENÍ:

Lucie Hilscherová, mezzosoprán

Miroslav Sekera, klavír

Tisková zpráva:

Koncert se uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva kultury a statuárního města Brna.