ConTRIOlogy: Koncert premiér III

26. října 2023 v 19:00, Provázek.sklep (Divadlo Husa na provázku), Brno

Komorní koncert spřízněného komorního tělesa ConTRIOlogy navazuje na Koncert premiér I, který v diversní produkci zazněl na podzim roku 2021. I tentokrát je program složen výhradně ze světových premiér děl autorů, kteří byli osloveni interprety večera. Kromě skladby pro sólový cimbál od bolivijského skladatele Edgara Alandii zazní čtveřice skladeb od tuzemských autorů: Vojtěcha Dlaska, Matouše Hejla, Iana Mikysky a Tomáše Vtípila. Poslední jmenovaný navíc na koncertě při provedení svého díla účinkuje jako interpret. Ve sklepě Divadla Husa na provázku tak uslyšíme různá kompoziční pojetí pro ansámbl ve složení soprán, akordeon a cimbál – hravá, improvizační, s využitím elektroniky, názvuky na moravskou lidovou píseň či zhudebňující básnické texty Jeana Geneta a U Tchaka.

Program:

Matouš Hejl: Vítr se v jarních horách zved (2023) PREMIÉRA
Ian Mikyska: Curling (2023) PREMIÉRA
Vojtěch Dlask: Trois mélodies sur les textes de la Querelle de Brest de Jean Genet (2023) PREMIÉRA
Edgar Alandia: … con un oir… (2023) PREMIÉRA
Tomáš Vtípil: Minulo (2023) PREMIÉRA

Účinkující:

Tomáš Vtípil elektronika
ConTRIOlogy:
Jana Vondrů soprán
Žaneta Vítová akordeon
Michal Grombiřík cimbál

Vstupné na koncert je dobrovolné.

Tomáš Vtípil (* 1981) je hudebník působící od roku 1997 na české experimentální a undergroundové scéně. Pro svou slabost pro přetížené PA systémy a další zvukové volby vnímané jako radikální, konfrontační či drsné je někdy přezdíván „výrobce hluku“, ale jeho produkce zahrnuje také komorní a sborovou hudbu, ambientní skladby, jazzem ovlivněné písně a improvizační skladby, site-specific zvukové instalace atd. Vtípil je aktivní jako sólový autor/performer (jeho sólový set obvykle obsahuje syrovou směs elektronické hudby a soudobé improvizace) i v různých kooperacích. Významná je například spolupráce s básníkem Pavlem Zajíčkem a jeho souborem DG307, akustickým triem Urband, zpěvačkou Monikou Načevou, tanečnicí/choreografkou Luciou Kašiarovou, performerem Pasim Mäkelä, výtvarníkem Rolandem Rauschmeierem a mnoha dalšími. Mainstreamověji orientovanému publiku je znám jako skladatel scénické a filmové hudby.

Hudební trio ConTRIOlogy v obsazení cimbál, akordeon a zpěv vzniklo na podzim roku 2016 v prostředí brněnské Janáčkovy akademie múzických umění. Uskupení se zaměřuje na interpretaci soudobé klasické hudby a volnou improvizaci. Trio aktivně spolupracuje s již etablovanou, ale i nastupující generací českých a slovenských skladatelů, jejichž skladby se pohybují na pomezí klasické hudby, jazzu a improvizace. Cílem ConTRIOlogy je podněcovat skladatele k novým skladbám a ty pak uvádět na svět v provedení, které je díky obsazení tria velmi specifické a přináší mnoho témbrových a zvukových možností.

Koncert se uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Brna, Ochranného svazu autorského a Nadace Český hudební fond.