Diversní jaro 2024

Pro první polovinu kalendářního roku 2024 Ensemble Opera Diversa připravil v průměru více než jednu událost na měsíc. Operní sekce souboru kromě několika repríz nastudovaného repertoáru připravuje světovou premiéru miniopery Miloše Štědroně, kterou zkomponoval na vlastní libreto zabývající se životem a dílem kněze a sběratele lidových písní Františka Sušila, od jehož narození si připomínáme 220 let. Koncertní provoz v následující půlsezóně zahájí ucelený projekt s názvem Mýty a báje, kdy se před orchestrem podruhé představí Patrik Červák, druhý orchestrální koncert s  ústředním vodním motivem uvede tři české a jednu světovou premiéru pod širým nebem. Komorní řada nabídne transformovanou „pražskou“ Hudební inventuru a koncert s (proti)válečnou dramaturgií. Ensemble Versus se v průběhu jara představí ve dvou dramaturgicky ucelených koncertech zdůrazňujících sborovou tvorbu 20. a 21. století.

20. února 2024, 19:00
Dům pánů z Kunštátu
Mýty a báje
KÕRVITS — NOVÁK — BATES — ZÁVODSKÝ
Mýtický večer pod taktovkou Patrika Červáka se sólistou Vítem Dvořáčkem a se světovou premiérou „tolkienovské“ skladby od Adama Závodského, doplněný o sugestivní videoprojekci Tomáše Hrůzy.

28. února 2024, 19:00
kostel sv. Augustina
Ensemble Versus: Zpívané postní rozjímání na způsob křížové cesty
NYSTEDT — BÁRDOS — POULENC — RUBBRA — PÄRT
Komorní sbor Versus připravil ve spolupráci s varhaníkem Karlem Martínkem a režisérkou Kateřinou Křivánkovou meditativní program sborové tvorby 20. a 21. století, gregoriánského chorálu a varhanních improvizací na půdorysu křížové cesty. Diriguje Patrik Buchta.

13. března 2024, 19:30
Klub Leitnerova
Tři tváře samurajské komedie 
ENSEMBLE OPERA DIVERSA — DIVADLO KJÓGEN — DIVADLO LÍŠEŇ
Společný večer tří brněnských divadelních uskupení k poctě dramatika Huberta Krejčího představující japonskou frašku ze všech stran.

23. dubna 2024, 19:00
Křišťálový sál Staré radnice
Diversa Quartet: 1914–1939
DEBUSSY — POULENC — ORNSTEIN — BURIAN — IŠTVAN — VAUGHAN WILLIAMS 
Komorní večer připomínající (půl)kulatá výročí začátků světových válek v nejrůznějších rovinách v podání Diversa Quartet a sólistů Patrika Červáka a Martina Pavlíka.

27. května 2024, 19:00
kostel sv. Augustina
Letniční koncert Ensemble Versus
BROTHÁNKOVÁ — OPÁLKOVÁ — EBEN — MACMILLAN 
Nový program komorního sboru Versus odkazuje na Hod Boží Svatodušní. Společně s dalšími sborovými díly 20. a 21. století zaznějí v premiéře dvě nové skladby, vzniklé na objednávku souboru.  Vokální kompozice zaznějí v kontrastu s varhanními improvizacemi skladatele a varhaníka Františka Fialy. Diriguje Patrik Buchta. 

29. května 2024, 19:00
Dvorana Rektorátu VUT
Hudební inventura
ORSON ŠTĚDROŇ — HOŘÍNKA — BARTOŇ — HAVELKA
Další večer ze zavedené koncertní řady – tentokrát v komorním prostředí – s Anetou Bendovou Podrackou, Terezou Plešákovou, OK Percussion Duem a Diversa Quartet se světovou premiérou Miloše Orsona Štědroně a výjimečnými Parénéze Svatopluka Havelky.

4. června 2024, 19:00
Atrium Moravské zemské knihovny
Tvář vody
ADÈS — TAKEMITSU — KONVIČKA — AHO
Tematický koncert pod širým nebem za řízení Gabriely Tardonové se světovou premiérou Martina Konvičky a sólistkou Dominikou Kvardovou.

27. června 2024, 20:00
Divadlo Husa na Provázku (dvůr)
Návrat & Magnum Mysterium
ŠTĚDROŇ
Světová premiéra biografické opery o Františku Sušilovi z pera Miloše Štědroně doplněná o předloni premiérovanou „mendelovskou“ operu téhož autora v režii Tomáše Studeného.

Všechny změny vyhrazeny.

Plánovaný koncert Ensemble Versus 19. března 2024 byl z provozních důvodů zrušen, děkujeme za pochopení.

Pro aktuální informace o provozu během Diversního jara 2024 sledujte náš web a sociální sítě.

www.operadiversa.cz 
www.facebook.com/operadiversa 
www.instagram.com/operadiversa