Diversní podzim 2023

Připomenutí dvaceti let oficiální existence souboru Ensemble Opera Diversa pokračují i během druhé poloviny roku. V rámci koncertního provozu zazní světové premiéry skladeb Ondřeje Kyase a Martina Wiesnera, dlouhodobě spřízněných autorů, od nichž soubor vznik skladeb inicioval a zasadil do ojedinělých dramaturgických konceptů. Komorní linie nabídne výjimečný narozeninový koncert pro britského skladatele Davida Matthewse, který při této příležitosti Brno navštíví a bude před koncertem besedovat s hosty. Hostující soubor ConTRIOlogy uvede další ze svých Koncertů premiér a Ensemble Versus se kromě chrámového koncertu představí několikrát mimo město Brno. Celý diversní podzim završí operní provoz, který kromě reprízy letos premiérovaného triptychu minioper Jiřího Bulise připravuje premiéru celovečerní opery Ondřeje Kyase s názvem Druhé město, symbolicky propojující orchestrální a divadelní linii souboru.

Srdečně zveme na všechny plánované akce!

9. září 2023, 16:00
Zpívané dědictví Jednoty aneb Písně z bratrských kancionálů v Ivančicích
kaple Nejsvětější Trojice v Ivančicích
V komorním obsazení sboru Ensemble Versus zazní originální i upravené verze kancionálových písní a další.

20. září 2023, 19:00
Diversa Quartet: For David Matthews
vila Löw-Beer v Brně
MAHLER — GRAHAM — ZEMEK NOVÁK — BRITTEN — MATTHEWS
Narozeninový komorní koncert diversního kvarteta pro britského skladatele Davida Matthewse s klavíristkou Kristýnou Znamenáčkovou, flétnistkou Evou Bergerovou a klarinetistou Jiřím Tolarem s předcházející doprovodnou besedou s osobně přítomným skladatelem.

23. září 2023, 18:00
Hudební toulky českou minulostí
Kostel sv. Antonína Poustevníka v Hradci Králové
GALLUS — HARANT — ZANGIUS 
V podání sboru Ensemble Versus za doprovodu dobových dechových nástrojů zazní skladby renesančních skladatelů, písně dochované v žaltářích a kodexech a další.

23. září 2023, 20:00
Nekonečný valčík Jiřího Bulise
HaDivadlo v Brně
BULIS
Teprve druhé uvedení nově nastudovaných tří minioper Guma, Smrtipot a Balada o čtyřech holkách, panně a plukovníkovi skladatele Jiřího Bulise v režii Kateřiny Křivánkové při příležitosti připomínky třiceti let od autorova úmrtí.

24. říjen 2023, 19:00
Exsultet
Českobratrský evangelický chrám Jana Amose Komenského (Červený kostel) v Brně
GESUALDO — KYAS
Propojení renesančních responsorií se světovou premiérou kmenového autora Ondřeje Kyase pro orchestr starých a nových nástrojů pod taktovkou Gabriely Tardonové a se sborem Ensemble Versus.

26. říjen 2023, 19:00
ConTRIOlogy: Koncert premiér III
Provázek.sklep (Divadlo Husa na provázku) v Brně
VTÍPIL — MIKYSKA — DLASK — HEJL
Komorní recitál spřízněného hudebního uskupení s programem plným světových premiér.

2. listopadu 2023, 19:00
Requiem
bazilika Nanebevzetí Panny Marie
DURUFLE
Uvedení působivého díla Requiem skladatele Maurice Durufleho v podání sboru Ensemble Versus a varhaníka Ondřeje Múčky.

4. listopadu 2023, 18:00
Requiem
kostol Sedembolestnej Panny Márie v Skalici 
DURUFLE
Uvedení působivého díla Requiem skladatele Maurice Durufleho v podání sboru Ensemble Versus a varhaníka Ondřeje Múčky, tentokrát za hranicemi.

28. listopadu 2023, 19:00
Double Concerto
foyer Domu umění města Brna
WIESNER — SHAW — BIBIK
Výjimečný koncertantní večer s houslistou Milanem Paľou se světovou premiérou skladby Martina Wiesnera za řízení Mariána Lejavy.

16. prosince 2023, 19:00
Druhé město
CO.LABS v Brně
KYAS
Symbolické propojení orchestrální a divadelní linie souboru při premiérovém uvedení opery Ondřeje Kyase o dvou dějstvích na motivy stejnojmenného románu Michala AjvazeAlešem Janigou, Janou Vondrů a Liborem Skokanem v hlavních rolích, za hudebního nastudování Gabrielou Tardonovou a v režii Kateřiny Křivánkové.

Všechny změny vyhrazeny.