Světové premiéry opery Miloše Štědroně

Dvě komorní opery Miloše Štědroně – Fantasmagorická upíří vize “otců českého národa” a apokryfní obraz ze života J. G. Mendela, zakladatele genetiky a jednoho z nejvýznamnějších světových vědců. Obě díla uvedeme při příležitosti 200. výročí Mendelova narození v balíčku tří světových premiér:

  • neděle 26. 6. 2022 v 19:30 v Brně (Co.Labs, Kounicova 22)
  • čtvrtek 21. 7. 2022 v 18:00 v Hynčicích (Rodný dům Johanna Gregora Mendela)
  • neděle 24. 7. 2022 v 14:00 v Brně (Starobrněnský klášter, Mendlovo náměstí)

Operu Palackého truchlivý konec premiéroval náš soubor na festivalu OPERA 2013. Tato groteskní fraška, která námětově vychází z loutkové hry Huberta Krejčího, je především vítanou příležitostí, jak s ironickou nadsázkou demytizovat nacionální dějinné poučky. 

Magnum mysterium zazní ve světové premiéře a jedná se v podstatě o apokryf, v němž autor spojuje fiktivní komentáře se skutečnými událostmi a texty ze života pozdějšího starobrněnského opata. Tato vícevrstevnatost se odráží jak v nadsázce samotného děje, tak i v hudebním uchopení látky. Promluvy postav se vesměs odvíjejí v ironizující rovině včetně typické Štědroňovy úsečně lakonické hudební řeči. V kontrastu s tím je J. G. Mendel jedinou vážnou postavou, jejímž protějškem je zde v duchu barokní opery a oratoria také role svědka (testo – historicus). 

Vystoupí orchestr a sólisté Ensemblu Opera Diversa s dirigentkou Gabrielou Tardonovou, v režii Tomáše Studeného.