sbor

versus_final_02Ensemble Versus vznikl v roce 2003 jako komorní sbor studentů Filozofické fakulty Masarykovy univerzity (FF MU) v Brně a do roku 2009 vystupoval pod názvem kamuffláž.

Repertoár sboru je soustředěn na duchovní hudbu 16. (Josquin Des Pres, Pierre de la Rue, Heinrich Isaac, Jacobus Vaet, Jacobus Handl Gallus, Carlo Gesualdo da Venosa, Giovanni Gabrieli), 20. století (Francis Poulenc, Marcel Duruflé, Bohuslav Martinů, Benjamin Britten, Petr Eben, Ivan Hrušovský) a na duchovní díla současných skladatelů (Ondřej Kyas, Alain De Ley, František Emmert).

Ensemble Versus postupně vybudoval několik tematicky zaměřených „zpívaných rozjímání“ (Mors et Vita, Ante et Nunc, Laudes Mariae, Vox in Deserto, Epiphania, Passio Christi, Resurrectio Christi). Na tematických programech duchovní hudby 16. a 17. století spolupracuje s ansámblem dechových nástrojů Capella Ornamentata (umělecký vedoucí Richard Šeda), s nímž dosud uvedl program Concerti ecclesiastici / Liturgický rok v díle Giovanniho Gabrieliho a jeho středoevropských současníků, Parvulus nobis nascitur / Vánoce okolo roku 1600 a Před bouří / Hudba doby Rudolfa II.

V roce 2017 realizoval ve spolupráci se souborem Capella Ornamentata CD Nicolaus Zangius: Cantiones sacrae. Více zde.

Kromě těchto vlastních vystoupení se soubor podílel větších, vokálně instrumentálních projektech: Na provedení Requiem W. A. Mozarta a A. Salieriho (dir. Andreas Kröper) s orchestrem Concertino notturno Praha a sólisty v rámci Smetanovských dnů Plzeň v únor 2009, tehdy v počtu dvanácti zpěváků.

Spolu s orchestrem Ensemble Opera Diversa (EOD), sborem Vox Iuvenalis a sólisty (dir. Jan Ocetek) provedl v premiéře Stabat Mater Ondřeje Kyase (březen 2010, repríza září 2012).

Pod vedením Andrease Kröpera se v září 2010 podílel s orchestrem EOD na novodobé premiéře gratulační kantáty Antonia Salieri v Náměšti nad Oslavou.

V červnu 2012 se podílel společně s orchestrem EOD na premiéře kantáty Duše pout Emilíe Hany Škarkové a Magnificat Ondřeje Kyase, a to pod taktovkou Tomáše Krejčího.

Tomáš Krejčí byl také dirigentem chrámového koncertu Ensemble Versus a Ensemble Opera Diversa (září 2013), v němž v brněnské premiéře zazněla skladba Apocalypsis Ioannis Petera Zagara.

Na dalším chrámovém koncertě v říjnu 2014 se Ensemble Versus podílel na premiérovém uvedení Chrámového koncertu Petera Grahama a Te Deum laudamus Ondřeje Kyase.

V roce 2018 se společně se souborem Musica figuralis pod taktovkou Marka Čermáka podílel na novodobých premiérách postních skladeb moravských a slezských klasicistních autorů (recenze zde).

Soubor dosud vystoupil na festivalech Smetanovské dny (Plzeň 2009), Musica figuralis (Želiv 2015), Svatováclavský festival hudby a umění (Kralice 2017), Festival barokních umění Český Krumlov (2018), Hudební výlety (Ostrava-Zábřeh, Bolatice, Javorník 2018).

Sbor založil Vladimír Maňas 


Ensemble Versus od svého počátku působí pod záštitou Ústavu hudební vědy FF MU. V roce 2009 se stal součástí brněnského sdružení hudebníků Ensemble Opera Diversa.

V současné době zpívá sbor v tomto složení:

Marie Rosová, Blanka Křížová, Petra Švandová, Zuzana Konvalinková, Ivana Píchová (soprán)

Magdalena Dostálová, Lenka Zlámalová, Ludmila Němcová, , Veronika Hrůzová (alt)

Marek Javora, Jan Mareček, Vojtěch Schlemmer, Jaromír Gamba (tenor)

Adrian Hundhausen, Pavel Blažek, Lukáš Rýdlo, Libor Skokan, Václav Konvalinka (bas)

www.ensembleversus.cz